مرکز مشاوره و راهنمایی انجام پایان نامه و سمینار

پارافریز مقاله یا بازنویسی مقاله

پارافریز مقاله

در این نوشتار از راسا به بررسی اینکه پارافریز مقاله چیست ، نحوه انجام پارافریز و بقیه موارد مرتبط در این رابطه پرداخته می شود:

پارافریز مقاله چیست؟

پارافریز در واقع مشابهت یابی و رفع شباهت های موجود در متن مقاله می باشد. همچنین روشی است که در عین اینکه مفهوم جمله را حفظ می کنیم با اعمال تغییراتی به جمله آن را ناب و جدید کنیم. اینکار در مقالات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چنانچه مقاله ای بدون توجه به تشابهات ادبی به یک مجله سابمیت شود علاوه بر اینکه ریجکت خواهد شد؛ اعتبار علمی مقاله نیز از بین خواهد رفت و جریمه مالی نیز خواهید شد. بنابراین توجه و اهمیت بالایی به انجام پارافریز مقالات داشته باشید.

پارافریز مقاله

پارافریز روشی است برای ارجاع به یک منبع بدون اینکه مستقیما به آن اشاره شود. بسیار مهم است که مطلبی به درستی تفسیر شود. چراکه تفسیر غلط و ضعیف ممکن است منجر به اتهاماتی از جمله سرقت ادبی یا کپی برداری از منبعی به شمار رود که از سوی شما از آن نامی برده نشده است.

پارافریز مقاله به ۳ دلیل انجام می گیرد:

  • بازنویسی نشان می­دهد شما کاملا مطالب منابع مرتبط را متوجه شده اید.
  • بازنویسی نوشته ها با کلمات شما این اطمینان را حاصل می­ کند که شما تحقیق شخص دیگری را کپی نکرده اید و در حقیقت سرقت ادبی از کار کسی صورت نگرفته است.
  • بازنویسی یک نظریه به این معناست که گویش شما در کل پایان نامه به شکلی مسلط و یکسان باقی می­ ماند.

پارافریز مقاله یا بازنویسی مقاله

روش های انجام پارافریز مقاله

جابه جایی کلمات

می توایند کلمات موجود در جمله را جابه جا کنید. در این صورت ممکن است برای تکمیل مفهوم جمله لازم باشد که کلمات دیگری نیز به آن اضافه کنید. جابه جا کردن ترتیب کلمات یکی از ساده ترین و کاربردی ترین روش هایی است که می توانید مقالات خود را پارافریز نمایید.

ویرایش گرامری جمله

می توانید زمان و شخص فعل ها را جابه جا کنید. تغییر گرامر جملات نیاز به دقت بیشتری دارد. پارافریز باید کاملاً دقیق و با توجه زیادی انجام شود. زمانیکه میخواهید جملات را پارافریز کنید حتما درنظر داشته باشید که آسیبی به مفهوم جملات وارد نشود.

جایگزین نمودن کلمات مترادف

در جملات کلمات مترادف و هم معنی جایگذاری کنید. جایگذاری کلمات مترادف و هم معنی در جمله باعث میشود که تا حد امکان جمله ناب و جدید شود. و تشابهات آن نسبت به جملات پیشین از دست برود.

پارافریز مقاله

پارفریز مقاله 1

از کجا بدانیم که مقاله نیاز به پارافریز دارد؟

اما سوالی که برای اکثر نویسندگان پیش می آید این است که آیا مقاله ای که توسط خود نوشته شده است و از ناب بودن مطالب آن کاملا اطمینان دارد باز هم نیاز به رفع سرقت ادبی دارد یا خیر؟

پاسخ این سوال بر اساس تجربیات قبلی که نویسنده مقاله بعد از ریجکت شدن متوجه تشابه ادبی شده است و نتوانسته است که ادعای خود را مبنی بر عدم اطلاع از میزان مشابهت ادبی اثبات کند این است که تا حدی که میتوانید قبل از سابمیت مقاله حتما از میزان مشابهت مطالب اطلاع حاصل نمایید. و آنها را رفع کنید چون اگر بعد از سابمیت مقاله متوجه این شباهت های ادبی شوید و مقاله به خاطر آن ریجکت شود نمیتوانید اثبات کنید که سرقت ادبی به صورت ناخواسته و کاملا اتفاقی اتفاق افتاده است. توجه داشته باشید که یک جمله هرچند کوتاه در متن یک مقاله دارای تشابه ادبی با مقالات دیگر باشد باعث ریجکت مقاله میشود. که این هم موجب از بین رفتن اعتبار مقاله میشود و هم اعتبار نویسنده را زیر سوال میبرد. بنابراین بهتر است تا حدی که میتوانید مقاله را پارافریز کنید.

نکته

نکته قابل توجهی که در مورد استناد به مقالات بدون ذکر نام نویسنده یا همان سرقت ادبی وجود دارد این است که یک نویسنده نمیتواند به مقالات نوشته شده توسط خودش که قبلا در مجلات معتبر چاپ شده است بدون استناد به نام نویسنده و عنوان اثر استفاده کند. در صورتی که بدون استناد و یا عین همان مطلب موجود در مقاله قبلی اش را استفاده کند حتما مقاله ریجکت خواهد شد.

چطور هنگام بازنویسی کردن به مقاله اصلی استناد کنیم

زمانیکه بازنویسی مقاله یا متن شما کامل شد باید مطمئن شوید استنادات درون متن را به درستی بکار برده اید. مهمترین فاکتور نوع استناد است، چراکه هریک نیاز به فرمت متفاوتی دارند.

بررسی سرقت ادبی

بعد از اینکه پایان نامه یا مقاله خود را تکمیل کردید، بازنویسی ها را به خوبی انجام دادید و نقل قول ها و استنادات صحیحی در آن به کار بردید، باید برای راحت شدن خیالتان بررسی نهایی را برای سرقت ادبی انجام دهید. با بررسی سرقت ادبی می­توانید متوجه شوید آیا جملات شما خیلی شبیه به منبع اصلی ذکر شده است یا خیر و در صورت نیاز آنها را تغییر دهید.

دچار شدن به سرقت علمی (Plagiarism) مصیبتی برای دانشجویان و اساتید به‌حساب می‌آید که باعث می‌شود خالق اثر، استفاده کمتری از کار خویش ببرد و ارزش کار نیز افت کند. به علاوه پیامدها و عواقب ناگواری در انتظار افرادی است که مرتکب سرقت ادبی میشوند.

نرم‌افزارهای مورد استفاده در پارافریز مقاله

نرم‌افزارهای سمیم نور و همانندجو برای متون تخصصی، مقالات و پایان‌نامه‌ها به زبان فارسی انتخاب مناسبی هستند. برای زبان انگلیسی نیز نرم‌افزارهای x-checker و ithenticate توصیه می‌شود.

  • در نرم‌افزار x-checker ملاک کم کردن درصد مشابهت متن مقاله نسبت به خودش است. در نرم‌افزارهای ithenticate، سمیم نور و همانندجو مشابهت مقاله با سایر مقالات و متون در پایگاه‌ داده‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تفاوت نقل قول و پارافریز مقاله

نقل‌قول صرفاً یک “کپی” از کلمات اصلی و ترتیب کلمات است. در کلیه مقالات تحقیقاتی با دستورالعمل‌های قالب‌بندی مختلف (APA ،AMA ،MLA، و …)، متن نقل‌قول باید با علامت نقل‌قول و همراه با استناد باشد. پارافریز ممکن است شامل چند کلمه کلیدی از اثر اصلی باشد، اما باید از زبان جدیدی استفاده کند.

چه زمانی از نقل قول استفاده کنیم و چه زمانی پارافریز مقاله ؟

اگر یک مقاله یا تحقیق را به طورکل مطالعه کنید و از نکات مهم آن یادداشت بردارید به طور طبیعی در حال پارافریز بخش عمده ای از اطلاعات مهم آن هستید و از نقل قول مستقیم استفاده نمی ­کنید. این کار هوشمندانه ای است که در پایان نامه یا مقاله خود از نقل قول های زیاد استفاده نکنید. چرا که استفاده مکرر از نقل قول موجب می­ شود به نظر برسد شما به درستی مطلب منابعی که مطالعه کردید را متوجه نشدید یا برای بیان کردن مطلب به زبان خودتان تنبلی کرده اید. نقل قول­ ها همچنین موجب ناخواناشدن متن شما می­شوند. به طورکل، برای نگارش مقاله یا پایان نامه، پارافریز مقاله یا تحقیقاتی که مطالعه می کنید بهتر از استفاده از نقل قول می باشد.

فقط زمانی از نقل قول استفاده کنید که:

  • می­ خواهید یک توصیف دقیق داشته باشید.
  • نوشته اصلی به قدری خوب است که نمی توانید آن را تغییر بدهید.
  • شما نیاز به مدرک معتبر برای پشتیبانی از نظریه ­تان دارید.

سخن آخر

برای برخورداری از یک پارافریز باکیفیت و جلوگیری از خسارت‌های احتمالی، بهتر آن است که فرآیند بازنویسی و پارافریز مقاله خود را به مؤسساتی با سابقه درخشان و شناخته‌شده در سراسر کشور بسپارید. جهت درخواست پارافریز مقاله خود با شماره های درج شده در سایت راسا تماس حاصل فرمایید و یا از طریق سایت درخواست خود را ثبت نمایید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

با ما در واتساپ در تماس باشید