مرکز مشاوره و راهنمایی انجام پایان نامه و سمینار

انجام پایان نامه روانشناسی

انجام-پایان-نامه-روانشناسی مشاوریاب

موسسه راسا در این مقاله انجام پایان نامه روانشناسی ، انواع گرایش ها و نرم افزارهای مرتبط این رشته را مورد بررسی قرار می دهد:

مقدمه

رشته روانشناسی جزء پرطرفدارترین رشته های علوم انسانی هست که هرساله تعداد زیادی از داوطلبان، این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند؛ این رشته در دوره لیسانس چهار گرایش بالینی، آموزش کودکان استثنایی، صنعتی و سازمانی و عمومی دارد.

این رشته حوزه گسترده ای از مشکلات انسانی از مشکلات فردی گرفته تا اجتماعی و بین المللی را پوشش میدهد. کمتر بیماری وجود دارد که با روان آدمی ارتباط نداشته باشد. روانشناسی در موفقیت شغلی، فردی، اجتماعی خانوادگی نقش بسزایی دارد. افراد برای تربیت فرزند، سازگاری با محیط، حل مشکلات عاطفی، خانوادگی و شغلی به روانشناس مراجعه میکنند.

انجام پایان نامه روانشناسی رنگی رنگی

انجام پایان نامه روانشناسی در تمامی گرایش ها

رشته روانشناسی دارای گرایشهای متعددی است که مهم ترین رشته های آن در ایران عبارتند از:

 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی تربیتی
 • روانشناختی شناختی
 • روانشناسی شخصیت
 • روانشناسی ورزش
 • روانشناسی عمومی
 • روانشناسی سلامت
 • روانشناسی کودک
 • روانشناسی کودکان استثنایی
 • روانشناسی کودک و نوجوان
 • روانشناسی صنعتی سازمانی

گرایش روانشناسی بالینی

یکی از گرایشهای پرطرفدار روانشناسی بالینی است.

روانشناسی بالینی شاخه‌ای از روانشناسی است که به درک، پیش‌بینی و درمان نابهنجاری، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند. درحالیکه در روانشناسی عمومی جنبه نظری علم روانشناسی و مفاهیم بنیادی روانشناسی مثل یادگیری، حافظه، انگیزش و هیجان و احساس و ادراک مورد بررسی، مطالعه و پژوهش قرار می گیرند.

در کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، حوزه درمان مد نظر است.

یعنی دوستانی که در حال تحصیل مقطع ارشد روانشناسی بالینی هستند، علاوه بر آمار و روش تحقیق که لازمه هر رشته ایست، دروس مرتبط با ریشه یابی علل و درمان بیماریها را می گذرانند؛ آسیب پیشرفته، ارزیابی و تشخیص و مداخله و درمان بیماریها (با توجه به هر دانشگاه و اساتید، درمان متناسب با حوزه کاری اساتید ارائه میشود).

در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، تمامی شاخه ها و نظریه ها به صورت بنیادی مورد بررسی قرار میگیرد.

گرایش روانشناسی عمومی

هدف اختصاصی:

هدف دوره کارشناسی روانشناسی تربیت افرادی است که مفاهیم و اصول نظری و عملی روشهای پژوهش در این علم را فراگیرد. طرحهای پژوهشهای آزمایشگاهی، مقدمات نور و بسیکولوژی، ارزشیابی شخصیت، روانشناسی مشاوره و راهنمایی، روانشناسی هوش و سنجش آن، تفکر و زبان، روانشناسی پویایی گروه، روانشناسی کودکان استثنایی، سمینار در مسائل روانشناسی عمومی، اختلالات یادگیری، روانشناسی جنایی، پژوهشهای عملی در روانشناسی عمومی در این گرایش تدریس میشود. هدف کارشناس ارشد عمومی تعلیم پژوهشگر بوده اما در حال حاضر کارشناس ارشـد روانشناسی عمومی نیز ‌می‌تواند به کار درمان مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشویی و پژوهش‌‌‌های روان شناختی، خدمات روانشناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد.

انجام پایان نامه روانشناسی درخت

گرایش روانشناسی تربیتی

روانشناسی تربیتی به طورکلی یادگیری آموزشگاهی سرو کار و نقش آن در موارد زیر دسته بندی میشود:

 1. تعیین هدفهای آموزشی، یعنی اینکه یادگیرندگان چه باید بیاموزند.
 2.  تعیین ویژگیهای یادگیرندگان و رابطه آن ویژگی های با یادگیری.
 3. شناخت فرآیند یادگیری، یعنی شناخت عواملی که افراد را به یادگیری سوق میدهد و یا باعث تغییر طرز فکر آنها به موضوعی میگردد.
 4. شناخت فرآیند یادگیری، یعنی چه رابطه ای بین شیوه ها و فعالیتهای آموزشی در رابطه با هدف های خاص و اختلافات فردی یادگیرنده موجود است.
 5.  ارزشیابی یادگیری بالاخص یادگیری پیشرفت درسی طرز فکر و چگونگی استفاده از این ارزشیابیها در بازبینی جنبه های مختلف برنامه ها درسی.
 6. پرورش ابزارهای اندازه گیریهای روانی – تربیتی لازم برای شناخت یادگیرندگان و ارزشیابی فرآیند آموزش- یادگیری.

گرایش روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی صنعتی و سازمانی نیز یافته های روانشناسی را در تمام محیطهای کاری به کار میبرد. یعنی درباره این که محیط کار باید چگونه باشد تا بهترین بازدهی را داشته باشد و یا چه متغیرهایی در ارتباط بین کارفرما و کارگر موثر است و چه عواملی باعث عدم تفاهم بین کارفرما و کارگر می شود، مطالعه می کند.

گرایش روانشناسی شناختی

گرایش علوم شناختی از رشته روانشناسی دانشی جدید در زمینه ذهن و مغز است.

دانش آموختگان این رشته در خصوص ادراک، تفکر، حافظه، فهم زبان، یادگیری و سایر فرایندهای ذهنی به دانشی عمیق دست پیدا میکنند.

گرایش روانشناسی – مشاوره

دانشجویان در طی این گرایش از رشته روانشناسی آموزشهای نظری و عملی لازم برای کسب تواناییهای ضروری در انجام وظایف راهنمایی و مشاوره یا فعالیت‌های پرورشی را بر اساس آیین‌نامه‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی برنامه‌ریزی فرا میگیرند. این رشته در دو گرایش خانواده و راهنمایی ارائه میشود در شته خانواده تاکید مضاعف بر درمان و مشاوره خانواده وجود دارد.

گرایش روانشناسی استثنایی

دروسی که در این رشته تدریس میشود روانشناسی مشاوره و راهنمایی، نظریه ها و کاربرد آزمونهای شناختی، روانشناسی کودکان تیزهوش و روشهای آموزشهای آنها، روانشناسی کودکان عقب مانده و روشهای آموزش آنها، اختلالات تکلم و گفتار درمانی، روانشناسی تدریس به کودکان ناشنوا، روانشناسی تدریس به کودکان نابینا، متون روانشناسی کودکان استثنایی به زبانهای خارجی، بهداشت روانی کودکان استثنایی و خانواده، زمینه پیشگیری از تولد کودکان عقب افتاده، روانشناسی کودکان ناسازگار، روشهای تغییر و اصلاح رفتار کودکان، سمینار مسائل کودکان استثنایی در جهان و ایران، پژوهشهای عملی در روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی.

بهترین موسسه انجام پایان نامه روانشناسی

موسسه راسا با کادری متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های تهران مفتخر است که بیش از ۱۰سال به مشاوره و امور مربوط به انجام پایان نامه روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد و رساله دکتری در تمامی گرایشهای روانشناسی مشغول است. شما دانشجوی عزیز میتوانید با خیالی آسوده تمامی مراحل مربوط به مشاوره و انجام پایان نامه روانشناسی و انجام رساله دکتری روانشناسی خود را به کارشناسان ما بسپارید. همکاران ما موظف هستند که شما دانشجوی عزیز را از بدو شروع به کار پایان نامه تا پس از انجام فرآیند دفاع به شکلی مطلوب همراهی و همیاری نمایند.

نرم افزارهای کاربردی برای انجام پایان نامه روانشناسی

نرم افزار SPSS:

انجام پایان نامه روانشناسی اس پی اس اس

نرم افزاری مطلوب برای انجام تمام کارهای آماری مربوط به رشته روانشناسی است SPSS: نام یک خانواده نرم‌افزار رایانه‌ای است که برای تحلیل‌های آماری بکار می‌رود. «اس‌پی‌اس‌اس» مخفف «بسته آماری برای علوم اجتماعی» است. «اس پی اس اس» از جمله نرم‌افزارهایی است که برای تحلیل‌های آماری در رشته روانشناسی، به صورت بسیار گسترده‌ای استفاده می‌شود.

انجام پایان نامه روانشناسی لوگو

 نرم افزار LISEREL:

لیزرل یک محصول نرم افزاری است که به منظور برآورد و آزمون مدلهای معادلات ساختاری طراحی و از سوی “شرکت بین المللی نرم افزار علمی” به بازار عرضه شده است. این نرم افزار با استفاده از همبستگی و کوواریانس اندازه گیری شده می‌تواند مقادیر بارهای عاملی، واریانسها و خطاهای متغیرهای مکنون را برآورد یا استنباط کند و از آن می‌توان برای اجرای تحلیل عاملی اکتشافی، تحلیل عاملی مرتبه دوم، تحلیل عاملی تاییدی و همچنین تحلیل مسیر (مدلیابی علت و معلولی با متغیرهای مکنون) استفاده کرد.

نرم افزار AMOS:

این نرم افزار را می توان یکی از موفق ترین نرم افزارهای کامپیوتری دانست که به طور خاص برای مدلسازی معادله ساختاری طراحی شده اند. نرم افزار آموس (ایموس Amos) نرم افزاری برای مدلسازی معادلات ساختاری است که مدلسازی معادله ساختاری را به شیوه ای ترسیمی ارائه میدهد، به نحوی که میتوان به سرعت مدلها را تعریف کرد، محاسبات را انجام داد و در صورت نیاز آنها را به سادگی اصلاح کرد.

پایگاه های معتبر مقالات برای انجام پایان نامه روانشناسی

مهمترین پایگاه های مقالات رشته روانشناسی بر اساس اثربخش بودن، سطح مقالات و تعداد ارجاعات به صورت زیر دسته بندی می شود:

Pubmed: این پایگاه علمی متعلق به انتشارات معروف پاب مد است و به ارائه منابع علمی تخصصی در رشته مرتبط با سلامت میپردازد.
Science Direct: پایگاه الزویر نیز یکی از دیگر از مفیدترین منابع مقاله به حساب می آید که حوزه های مختلف علوم انسانی و … را شامل می شود.
Springer: این پایگاه نیز همچون الزویر تمامی زمینه های علم را شامل می شود.

نحوه انجام پایان نامه روانشناسی

انجام پایان نامه روانشناسی در پنج فصل نگارش می شود:

 • کلیات پایان نامه
 • مروری بر مطالعات پیشین و چهارچوب نظری
 • روش تحقیق
 • تجزیه و تحلیل آماری
 • نتیجه گیری و پیشنهادات

۱- کلیات پایان نامه

این فصل از پایان نامه، حالت توسعه یافته پروپوزال نگارش شده است.

شیوه نگارش این فصل به این صورت است که در ابتدا مقدمه ای کلی در ارتباط با موضوع مورد بحث، چالش های موجود بر سر راه و مکانیسم پیشنهادی در پاراگراف آخر می باشد. دیگر بخش های این فصل، شامل اهداف پایان نامه، ضرورت انجام پایان نامه و نوآوری های پایان نامه می باشد که با شرح و بسط بخشهای متناظر با این مطالب در پروپوزال، این بخش را نگارش می­کنیم.

در پایان این فصل نیز واژه ها تعریف عملیاتی و مفهومی می شوند.

۲- مروری بر مطالعات پیشین

در این فصل از پایان نامه روانشناسی ابتدا یک مقدمه کلی در ارتباط با روشهای مورد استفاده در تحقیقات و مقالات پیشین ارایه می کنیم. این مطالب میتواند شامل موضوعات فرعی دیگری که مربوط به پایان نامه می باشد را نیز در بر گیرد، اما مطالب نگارش شده بایستی برخاسته از دل مقالات انجام شده در گذشته باشد. نکته ای که باید در این قسمت مورد توجه قرار گیرد، استفاده از مقالات به روز از پایگاه های معتبر باشد. بهتر است که این مقالات بیشتر از ژورنال ها انتخاب شود. سپس متغیرهای توصیف و توضیح داده می شوند مدل های مرتبط ارائه میشود. پیشینه تحقیقاتی داخل و خارج از کشور از مقالات به روز استخراج می شود و در نهایت جمع بندی صورت می گیرد.

۳- روش تحقیق

در این فصل از پایان نامه روانشناسی پس از اینکه پژوهشگر در فرآیند پژوهش با چارچوب نظری موضوع پژوهش آشنا شد و پژوهش‌‌های مرتبط با موضوع را مورد بررسی قرار داد، خواهد توانست با دیدگاهی وسیع‏تر و ابعادی جدیدتر به موضوع پژوهش خود بپردازد. بر این مبنا خواهد توانست بر اساس چارچوب نظری پژوهش و روش‌‌های به کار گرفته شده در پژوهش‌های قبلی، روش مناسب را انتخاب و به نتایج بهتری دست یابد. در این فصل ابتدا روش پژوهش به کار رفته در این پژوهش شامل نوع پژوهش، جامعه و نمونه آماری حجم نمونه معیارهای خروج و ورود و نحوه گردآوری داده‌ها عنوان شده و سپس در نهایت روش‌های آماری بکار رفته برای آزمون فرضیه‌های پژوهش تشریح می­گردد.

۴-یافته ها

 • در این فصل از پایان نامه روانشناسی تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده با ابزارهای معتبر، یکی از پایه های اصلی هر مطالعه و بررسی است.
 • هدف از تجزیه و تحلیل، ارائه نتایج به شکلی قابل فهم و قابل تفسیر است.
 • در این مرحله از پژوهش، فرضیه های تحقیق مورد آزمون و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد
 • محقق بر اساس نتایج آماری حاصل شده برای تأیید یا رد فرضیه های پژوهش داوری می کند.
 • این فصل از پایان نامه روانشناسی اختصاص به پردازش داده ها، آزمون فرضیه ها و ارائه نتایج دارد.
 • بر این مبنا، ابتدا آمار توصیفی از مقادیر محاسبه شده برای متغیرهای پژوهش ارائه شده است.
 • در ادامه از طریق آمار استنباطی به تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته خواهد شد.

۵- نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات

در این فصل که شامل دو بخش اصلی است:

 • ابتدا مقدمه می اید،
 • سپس تک تک فرضیه ها مورد بحث و بررسی قرار میگیرد
 • یافته ها با مطالعات مشابه مقایسه شده و در خصوص یافته های تحقیق تبیین و توجیه صورت میگیرد.
 • در قسمت پیشنهادات، نیز چیدن طرح که موضوع پایان نامه را بهبود می بخشد، مطرح می کنیم.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای انجام پایان نامه روانشناسی باشد. در صورتیکه تمایل به سفارش انجام پایان نامه روانشناسی دارید با تکمیل فرم زیر تیم راسا در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

با ما در واتساپ در تماس باشید