مرکز مشاوره و راهنمایی انجام پایان نامه و سمینار

انجام پایان نامه اقتصاد

انجام-پایان-نامه-اقتصاد مشاوریاب

در این مقاله موسسه راسا به بررسی انجام پایان نامه اقتصاد ، انواع گرایش ها و انواع نرم افزارها این رشته می پردازد:

 

معرفی رشته اقتصاد:

جمعیت کشور در دهه های آتی به چه نحوی خواهد بود؟

نیازهای آنها چیست و چگونه می توان آنها را مرتفع نمود؟

آیا منابع کافی برای پاسخگویی به این نیازها وجود دارد؟

به عبارت دیگر اقتصاد دانشی است که زمینه ساز رشد اقتصاد کشور قرارگرفته و سرنوشت کلی یک جامعه را تعیین می کند.

هدف آن تخصیص بهینه این منابع محدود بین نیازهای نامحدود است.

 • تحقیق و پژوهش در علم اقتصاد می تواند نقش بی بدیلی در توسعه اقتصاد کور ایفا نماید.
 • یکی از مجاری اصلی پژوهشهای اقتصادی، انجام پایان نامه های دانشجویی در راستای رفع مشکلات اقتصادی است.
 • لذا موسسه راسا با در نظرگرفتن چشم انداز اقتصادی کشور، با ارایه کمکهای مشاوره ای خود، همراه استوار و مطمئنی برای تمامی تمامی پژوهشگران و محققین اقتصادی محسوب می شود.

انجام پایان نامه اقتصاد

انجام پایان نامه اقتصاد در تمامی گرایش ها

رشته اقتصاد دارای گرایش های متعددی است که مهم ترین رشته های آن در ایران عبارتند از:

 • اقتصاد نظری ،‌
 • اقتصاد توسعه و برنامه ریزی ،
 • ‌اقتصاد محیط زیست ،
 • اقتصاد ریاضی ،
 • ‌اقتصاد سنجی ،
 • ‌اقتصاد پولی ،
 • اقتصاد مالی ،
 • اقتصاد منابع ،
 • تجارت الکترونیک ،
 • اقتصاد بین الملل ،
 • ‌اقتصاد ایران ،‌
 • اقتصاد شهری و منطقه ای ،
 • ‌توسعه اقتصادی و اقتصاد بخش عمومی
 • اقتصاد اسلامی

انجام پایان نامه اقتصاد نظری

در این گرایش که به آن اقتصاد محض نیز گفته می شود، به طور اصیل به علم اقتصاد پرداخته می شود.

تاکید این گرایش بر روی تئوری های اقتصادی است.

بر خلاف سایر گرایش‌های رشته اقتصاد که در یک زمینه خاص تخصص پیدا می‌کنند، دانش آموختگان این گرایش یک دید کلی و کاملا نظری نسبت به علم اقتصاد پیدا می‌کنند و به این ترتیب زمینه مناسب جهت ورود به تخصص‌های مورد علاقه خود را کسب خواهند کرد.

این رشته با تاکید بر روی تئوری های اقتصادی این هدف را دنبال می کند که بتواند دانشجویانی تربیت کند که تبحر کافی در بررسی و تحلیل مسائل و پدیده های اقتصادی داشته، با استفاده از دانش علمی خود انها را ریشه یابی کنند و برای از میان برداشتن مشکلات اقتصادی قادر به ارائه راه حل ها و سیاست های اقتصادی موثر باشند. مزیت این گرایش نسبت به دیگر گرایش های رشته اقتصاد که باعث شده طرفداران بیشتری در بین دانشجویان داشته باشد این است که دانشجویان این گرایش دید کلی نسبت به علم اقتصاد پیدا می کنند و زمینه مناسب جهت ورود به تخصص های مورد علاقه خود را کسب خواهند کرد. به همین دلیل برای انتخاب موضوع پایان نامه نسبت به دیگر گرایش ها دستشان بازتر است.

انجام پایان نامه اقتصاد – توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

سر فصل های اصلی که در توسعه اقتصاد به آن پرداخته می شود عبارتند از :

ارائه راهکار های پیشرفته در مسیر توسعه یافتگی و بررسی علل توسعه نیافتگی.

از آنجائیکه ما در کشوری زندگی می کنیم که در زمره کشورهای در حال توسعه طبقه بندی شده است فارغ التحصیلان این رشته نقش بسزایی از طریق ارائه راهکارهای مناسب در جهت توسعه یافتگی کشور دارند.

این رشته دو هدف را دنبال می کند:

الف) انجام پژوهش و ایجاد زمینه لازم در پایه ریزی و گسترش تئوری و سیاست های توسعه اقتصادی و برنامه ریزی متناسب با الگوی اقتصادی مستقل طراحی شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی به طوری که بتواند مسیرهای اصلی حرکت اقتصادی را به سوی استقلال طراحی نماید.

ب) تربیت کارشناسانی که بتوانند با استفاده اگاهانه و مفید از دستاوردهای علوم اقتصادی و برنامه ریزی، فعالیت اجرایی خود را با تکیه بر دستاوردهای تفکر اقتصادی غیر وابسته و مستقل، بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، انجام بدهند. دانشجویان این دوره بعد از خاتمه تحصیل می توانند مسئولیت های طراحی استراتژی و سیاست های اقتصادی و اجتماعی را بر عهده گرفته و با به کارگیری ابزار مناسب برنامه ریزی در جهت اجرای طرح ها فعالیت نمایند

انجام پایان نامه اقتصاد محیط زیست

اقتصاد محیط زیست، شاخه ای متمایز از علم اقتصاد است که ارزش های مربوط به هر دو موضوع اقتصاد و محیط زیست را با هم در نظر می گیرد و گزینه هایی جدید را بر پایه این ارزش ها مطرح می نماید. هدف اصلی آن ایجاد موازنه بین فعالیت های اقتصادی و اثرات زیست محیطی آنها با در نظر گرفتن همه هزینه- فایده های مربوط به آن است. امروز در دنیا، رشته محیط زیست اهمیت فزاینده ای پیدا کرده و محیط زیست و مسائل مرتبط با آن از اولویت های اول کشورهای توسعه یافته است. این گرایش به بررسی اقتصاد منابع طبیعی، اقتصاد محیط زیست و مسائلی از قبیل: منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر، منابع آب، منابع انرژی و… می پردازد.

یکی از مهمترین مسائلی که در این گرایش مد نظر است، مسائل مربوط به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار است.

انجام پایان نامه اقتصاد اسلامی

از جمله اهداف اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، نیل به تحقق و شکل گیری اقتصاد کشور مبتنی بر مولفه های اسلامی است. یکی از ضروریات حصول به این هدف عمده و اساسی، تدوین تئوری های اقتصادی و سیاست ها با توجه به اهداف اقتصاد اسلامی است. هدف از تشکیل این دوره، انجام پژوهش و ایجاد زمینه لازم در پایه ریزی و گسترش تئوری های اقتصاد اسلامی و برنامه ریزی متناسب با الگوی اقتصادی اسلام، به نحوی که بتواند مسیرهای اصلی حرکت اقتصادی را به سوی اسلامی شدن طراحی نماید، و همچنین تربیت متخصصانی است که بتوانند مبانی و روابط حاکم بر اقتصاد اسلامی را در مدیریت، سیاست گذاری و برنامه ریزی اقتصادی کشور اعمال کنند.

انجام پایان نامه اقتصاد شهری

اقتصاد شهری بر مبنای تقاطع جغرافیا و اقتصاد تعریف می شود. این رشته با پیوند زدن اقتصاد و جغرافیا به هم، به بررسی انتخاب های جغرافیایی یا مکانی خانوار ها می پردازد. همچنین نا کارآمدی های انتخاب مکانی را تشخیص داده و سیاست های عمومی جایگزین جهت گسترش انتخاب های کارآمد را مورد بررسی قرار می دهد. هدف از تشکیل این دوره تربیت متخصصانی است که توانایی تحلیل و بررسی مسائل مطرح در سیستم های شهری را در حوزه های مختلف از قبیل: رشد و توسعه شهرها، حمل و نقل، مسکن، حاشیه نشینی و مهاجرت، اشتغال و بیکاری، رفاه اقتصادی، استفاده مناسب تر از امکانات اقتصادی، مشکلات زیست محیطی و … را دارا باشند و با پشتوانه درک تئوریک، توانایی تحلیل مسائل شهری مربوط به ایران را کسب کنند.

بهترین موسسه انجام پایان نامه اقتصاد

موسسه راسا با کادری متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های تهران مفتخر است که بیش از ۱۰سال به مشاوره و امور مربوط به انجام پایان نامه اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد و رساله دکتری در تمامی گرایش های اقتصاد اعم از اقتصاد نظری ، اقتصاد انرژی ، اقتصاد اسلامی و… مشغول است. شما دانشجوی عزیز می توانید با خیالی آسوده تمامی مراحل مربوط به مشاوره و انجام پایان نامه اقتصاد و انجام رساله دکتری اقتصاد خود را به کارشناسان ما بسپرید. همکاران ما موظف هستند که شما دانشجوی عزیز را از بدو شروع به کار پایان نامه تا پس از انجام فرآیند دفاع به شکلی مطلوب همراهی و همیاری نمایند.

نرم افزارهای کاربردی برای انجام پایان نامه اقتصاد

انجام پایان نامه اقتصاد با نرم افزار MATLAB

نرم افزاری مطلوب برای برنامه نویسی و محاسبات استفاده می شود به طوری که کار طراحی شبکه و اجرای الگوریتم های مختلف به کمک این نرم افزار صورت می گیرد. این نرم افزار تحلیل ریاضی و آماری از مجموعه ای از جعبه ابزارهای مختلف مالی، شبکه عصبی، ژنتیک و … جهت انجام تحلیل های رگرسیونی و اقتصادسنجی تشکیل شده است. بهترین و کاملترین نرم افزاری که قابلیت برنامه نویسی دارد و در صورت داشتن مهارت در این زمینه هر محققی را از تخمین های اقتصادسنجی بی نیاز می کند. این نرم افزار بهترین نرم افزار ممکن برای تحلیل مدل های رشد، شبیه سازی و بهینه سازی پویای اقتصادی و تحلیل مدل های رشد تصادفی و مدل های تعادل عمومی پویای تصادفی است. از دیگر کاربردهای این نرم افزار شبیه سازی مدل های اقتصادسنجی غیر خطی و آستانه ای است.

انجام پایان نامه اقتصاد با نرم افزار SPSS

SPSS مخفف کلماتSCIENCES STATICAL PACKAGE FOR THE SOCIAL به معنای بسته آماری برای علوم اجتماعی است.

انجام پایان نامه اقتصلد اس پی اس اس

این نرم افزار از جمله نرم افزارهای تحلیل آماری می باشد که در علوم اجتماعی و علوم پزشکی به صورت گسترده برای انجام تحلیل‌های آماری به کار گرفته می شد. اما گستردگی خدمات و امکانات جالب این نرم افزار سبب شده است که استفاده از آن بسیار گسترش یابد و امروزه پراستفاده‌ترین نرم افزار تحلیل آماری به شمار می‌رود.

انجام تحلیل آماری با SPSS به طور کلی شامل چهار مرحله است:

 • در مرحله اول داده ها وارد صفحات گسترده می شود.
 • در مرحله دوم آزمون آماری مناسب با فرضیه های تحقیق انتخاب می شود.
 • در مرحله خروجی تجزیه و تحلیل داده ها به وسیله SPSS نمایش داده می شود. 
 • در مرحله چهارم نتایج مورد تحلیل و تفسیر بیشتر قرار گرفته و در یک ساختار استاندارد گزارش می شود.

انجام پایان نامه اقتصاد با نرم افزار Microfit

مایکروفیت (Microfit) یک نرم افزار ویژه اقتصاد سنجی – کاربرد علم آمار در اقتصاد یا Econometric می‌باشد که توسط آقایان هاشم پسران و بهرام پسران توسعه داده شده است. این نرم افزار قابلیت های زیادی در انجام روشهای رگرسیونی و تمامی آزمونهای مکمل آن در اقتصاد دارد و برای محققان رشته های علوم اقتصادی می‌تواند بسیار مفید واقع گردد.

انجام پایان نامه اقتصاد با نرم افزار Eviews

نرم افزار EViews (مخفف عبارت Econometric Views) یکی از نرم افزارهای تخصصی در زمینه بکارگیری روشهای اقتصادسنجی به ویژه روشهای جدید آن می‌باشد. چنانچه محقق اقتصادی بخواهد بطور جدی در زمینه تحقیقات اقتصادی فعالیت نماید ضروری است در کنار آموزش تکنیکهای جدید اقتصاد سنجی با نرم افزارهای با قابلیت نظیر EViews نیز آشنا شوند. با توجه به گسترده شدن روزبه روز علم اقتصاد و مدلهای اقتصادی و پیچیدگی روابط بین متغیرهای اقتصادی دیگر به هیچ عنوان امکان تحلیل و تخمین سیستمها و مدلهای اقتصادی بدون کمک گرفتن از نرم افزارها میسر نیست.

نرم افزار EViews جهت آنالیز داده‌های متداول آماری و اقتصادی مانند:

(آنالیز داده‌های پانل) و (تخمین داده‌های سری‌زمانی) کاربرد دارد.

از فرمول‌های محاسباتی و تکنولوژیِ ارتباط بین‌داده‌ای همراه با تمرین‌های متداول ساده به صورت یک پکیج نرم‌افزاری تهیه گردیده است.

شما می‌توانید به راحتی با استفاده از نوار ابزار و منوی این نرم‌افزار و با کمک گزینه‌های راهنما از آن برای توابع مورد نظر خود استفاده نمایید و به این ترتیب با باز کردن هر پنجره می‌توانید اطلاعات لازم را برای فرمان مورد نظر خود بدست آورید. از قابلیت های نرم‌افزار EViews این است که می تواند داده‌ها، ورودی و خروجی‌ها، نمودارها و جداول را سازماندهی کند. در این نرم‌افزار هر کدام از این داده‌ها می‌توانند، کپی، ذخیره و یا کات شوند و در پنجره‌ای دیگر مورد استفاده قرار بگیرند.

انجام پایان نامه اقتصاد با نرم افزار stata

نرم افزار استاتا stata یک بسته نرم افزار آماری چندمنظوره است که در سال ۱۹۸۵ توسط شرکت استاتا ابداع شد. بیشتر محققان در رشته های اقتصاد، علوم اجتماعی (جامعه شناسی)، علوم سیاسی و علوم پزشکی از این نرم افزار مفید استفاده میکنند. اسم این نرم افزار هم از داده (Data) و آمار (Statistics) گرفته شده است. نرم‌افزار Stata به لحاظ محاسباتی بسیار قدرتمندتر از نرم‌افزارهای آماری دیگر چون SPSS و S-PLUS می‌باشد.

یکی از نقاط قوت نرم‌افزار Stata این است که به کاربران اجازه می‌دهد که تحلیل‌های آماری را در هر سطحی از پیچیدگی انجام دهند. انواع تجزیه و تحلیلهای سریهای زمانی، انواع مدلهای خطی و غیر خطی، روشهای چند متغیره پیوسته و گسسته، کنترل کیفیت، آمار توصیفی، انواع تحلیلهای گرافیکی و نموداری، انواع تحلیلهای ماتریسی و … را می‌توان توسط نرم‌افزار Stata انجام داد.

انجام پایان نامه اقتصاد با نرم افزار OX

نرم افزاری برای تخمین رده ای خاص از مدلهای سری زمانی همچون ARFIMA، FIGARCH و همچنین مدل های تغییر رِژیم مارکف است.

پایگاه های معتبر مقالات برای انجام پایان نامه اقتصاد

مهمترین پایگاه های مقالات رشته اقتصاد بر اساس اثر بخش بودن، سطح مقالات و تعداد ارجاعات به صورت زیر دسته بندی می شود:

SID: این پایگاه علمی متعلق به جهاد دانشگاهی است و به ارائه منابع علمی تخصصی (کتاب و نشریه) میپردازد.
Science Direct: پایگاه الزویر نیز یکی از دیگر از مفیدترین منابع مقاله به حساب می آید که حوزه های مختلف مدیریت،علوم انسانی و غیره را شامل می شود.
Springer: این پایگاه نیز همچون الزویر تمامی زمینه های علم را شامل می شود که به تازگی مقالات با کیفیتی در زمینه ی رشته مدیریت در آن به چاپ می رسد.

نحوه انجام پایان نامه اقتصاد

انجام پایان نامه اقتصاد در پنج فصل نگارش می شود:

 • کلیات
 • مرور ادبیات تحقیق
 • روش شناسی تحقیق
 • یافته های تحقیق و تفسیر یافته های تحقیق
 • جمع بندی، نتیجه گیری و ارایه پیشنهادات

۱- کلیات پایان نامه

شیوه نگارش این فصل از پایان نامه اقتصاد به این صورت است که در ابتدا مقدمه ای کلی در ارتباط با موضوع مورد بحث و انگیزه اصلی محقق از اجرای تحقیق می باشد.

دیگر بخش های این فصل:

 • شامل اهداف پایان نامه،
 • ضرورت انجام پایان نامه،
 • فرضیه های تحقیق،
 • تعریف متغیرهای تحقیق
 • و نوآوری های پایان نامه می باشد.

در پایان این فصل نیز در قالب بخش بندی پایان نامه، به صورت خلاصه و در ۵ یا ۶ خط به معرفی اجمالی تمامی فصول پایان اشاره می شود.

۲- مروری بر ادبیات تحقیق

این بخش از پایان نامه اقتصاد شامل دو قسمت کلی پایه های نظری تحقیق و پیشینه تحقیق می باشد:

 • قسمت اولی الگوی تئوری و نظری که تحقیق بر آنها استوار است را شامل می شود

به دلیل کمبود اندیشمند داخلی در رشته اقتصاد، عمدتا نویسندگان و نظریات خارجی را در بر می گیرد.

 • قسمت دومی نیز پیشینه تجربی تحقیق است.

تمامی مطالعات داخلی و خارجی که با تحقیق در حال اجرا مرتبط هستند، محقق خلاصه آنها را در چارچوب معینی، در این قسمت بیان می کند.

 • در گام نهایی نیز مدل تحقیق به صورت کوتاه و مفید ذکر می گردد.

نکته مهم در این است که معمولا ناظران پایان نامه در فرایند امتیاز دهی به پایان نامه ها توجهی خاصی به این قسمت می کنند.

۳- روش شناسی تحقیق

در این قسمت از پایان نامه اقتصاد

 • ابتدا بصورت مختصر به روش تجزیه و تحلیل اشاره شده
 • و سپس نوع تحقیق بیان می شود.
 • در این راستا جامعه آماری و نمونه آماری مشخص می گردد.
 • هم چنین به بیان روش تجزیه و تحلیل اطلاعات پرداخته می شود.

۴- یافته های تحقیق و تفسیر یافته های تحقیق

در این فصل از پایان نامه اقتصاد به تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته می شود.

 • تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده با ابزارهای معتبر، یکی از پایه های اصلی هر مطالعه و بررسی است.
 • لذا در گام اول داده ها جمع آوری می شوند سپس از طریق آمار توصیفی و استنباطی بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.
 • در گام بعدی سوالات و فرضیه های تحقیق با خروجی نتایج تحقیق مقایسه می شوند.
 • ولی مهمترین بخش در این قسمت نحوه تفسیر یافته های تحقیق است.
 • هنر و مهارت محقق در این قسمت مشخص می شود که اغلب به کمک مطالعات قبلی صورت گرفته توسط محقق و دانش اقتصادی محقق صورت می گیرد.

۵- نتیجه گیری و ارایه پیشنهادات

در این فصل ابتدا خطوط کلی تحقیق مرور شده سپس بحث و نتیجه گیری کلی یافته های این پژوهش ارایه می شود.

در پایان پیشنهادهای سیاستی و پژوهش های آتی ارائه می شود.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای انجام پایان نامه اقتصاد باشد.

در صورتیکه تمایل به سفارش انجام پایان نامه ارشد اقتصاد و انجام پایان نامه دکتری اقتصاد دارید با تکمیل فرم زیر تیم راسا در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد

دیدگاه‌ها (0)

*
*

با ما در واتساپ در تماس باشید