مرکز مشاوره و راهنمایی انجام پایان نامه و سمینار

انجام پایان نامه مهندسی شیمی

مشاوره-انجام-پایان-نامه-مهندسی-شیمی-مشاوریاب

موسسه راسا در این مقاله به بررسی انجام پایان نامه مهندسی شیمی ، انواع گرایش ها، نرم افزارها و پایگاه های علمی مرتبط با این رشته می پردازد:

معرفی رشته مهندسی شیمی

شاخه فعالیت مهندسی شیمی دربرگیرنده صنایع شیمیایی در زمینه طراحی، ساخت و راه اندازی فرآیند ها است که صنایع شیمیایی شامل تغییرات فیزیک و شیمیایی و یا بیولوژی ماده های خام را به مواد ارزشمند صنعتی مبدل می نماید. در رشته شیمی مقیاس تحقیقات آزمایشگاهی می باشد و در رشته مهندسی شیمی با مقیاس پالایشگاه ها، کارخانه ها، تجهیزات مختلف فرآیندی و … سروکار داریم.

به عبارت دیگر، مهندسی شیمی علم طراحی، مدلسازی و بهینه سازی، کنترل و آنالیز فرآیندهای پالایشگاهی، پتروشیمی، زیست محیطی و مدرن (بیوتکنولوژی و …) است. یک مهندس شیمی با بسیاری صنایع دیگر مانند صنایع کاغذ و چوب ، صنعت دارو، صنایع سلولزی، صنایع پلیمری و صنعت معدن نیز به نحوی در ارتباط است. ۳ قانون اصلی در مهندسی شیمی سه اصل بقای جرم (انتقال جرم)، اصل بقای انرژی (انتقال حرارت) و اصل بقای اندازه حرکت یا مومنتم (مکانیک سیالات) است. علاوه بر آن، یک مهندس شیمی باید علوم مختلفی مانند علم ترمودینامیک، سینتیک واکنشها و محاسبات مربوطه، پدیده های انتقال و پدیده های مدرن بیوتکنولوژی، غذایی و دارویی را بشناسد و آن برای انجام پروژه های مرتبط بهره بگیرد.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی در تمامی گرایش ها

مهندسی شیمی شامل گرایش های متنوعی است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • طراحی فرآیند
 • ترمودینامبیک و سینتیک
 • فناوری کاتالیست
 • جداسازی
 • پدیده ­های انتقال
 • شبیه سازی و کنترل فرآیند
 • بیوتکنولوژی و داروسازی
 • نانوتکنولوژی
 • صنایع پتروشیمی
 • صنایع گاز
 • صنایع غذایی
 • صنایع شیمیایی معدنی
 • ایمنی و محیط زیست
 • هسته ­ای
 • پلیمر

انجام پایان نامه مهندسی شیمی

انجام پایان نامه مهندسی شیمی : گرایش جداسازی و روش های نوین

بدون تردید یکی از مهمترین علوم در حوزه جداسازی، علم مهندسی شیمی می باشد که به کمک آن می توان ضمن خالص‌سازی محصول موردنظر، محصولات و ترکیبات نامطلوبی که در فرآیندهای شیمیایی ایجاد می شوند را جدا کرده و از ورود آنها به محیط زیست جلوگیری کرد. بنابراین، بررسی فرآیندهای جداسازی یکی از مهمترین موضوعات مطرح‌شده در صنایع شیمیایی، مهندسی شیمی و سایر صنایع نظیر صنایع بیوتکنولوژی، صنایع غذایی، داروسازی و… می باشد.

از جمله مهم ترین نکاتی که در بحث جداسازی مطرح می شود، خواص مواد است که در واقع پایه و اساس جداسازی می‌باشد. خواصی مانند حلالیت، فراریت، جذب سطحی و اثرات الکتریکی و مغناطیسی. علاوه بر این، روشهای جداسازی معمولاً نیازمند دو فاز می باشند تا ماده موردنظر با توجه به خصوصیاتی که دارد بین این دو فاز توزیع‌ شده و عمل جدایش فیزیکی یا شیمیایی اتفاق افتد .

یکی از شایع ترین تجهیزاتی که در اکثر فرآیندهای شیمیایی دیده می شود، تجهیزات مربوط به جداسازی است.

هدف از انجام جداسازی رسیدن به خلوص مورد نظر برای محصول یا محصولات مطلوب است.

روش های مختلفی برای جداسازی وجود دارد که شامل تقطیر، جذب، دفع، خشک کردن، جداسازی غشایی، روش های نوین و … می باشد.

تحقیق در این زمینه ها و بررسی شرایط مختلف عملیاتی و تاثیر پارامترهای مهم آنها یکی دیگر از زمینه های پرکاربرد پایان نامه های جاری در مهندسی شیمی است.

گرایش مدلسازی و شبیه سازی فرآیندها

مدلسازی و شبیه سازی فرآیندها شایع ترین و حتی پرکاربردترین پایان نامه های رشته مهندسی شیمی است که با هدف بررسی رفتار فرآیندهای مختلف و آنالیز پارامترهای موثر در فرآیندها انجام می شود. عموما در این نوع پایان نامه ها از نرم افزارهای متنوع رشته مهندسی شیمی (HYSYS، Aspen، COMSOL، CFD) استفاده می شود.

گرایش کنترل و بهینه سازی فرآیندها

با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بحران انرژی از آغاز دهه‌ی هفتاد میلادی، صرفه‌جویی انرژی در صنایع به خصوص صنایع فرآیندی و شیمیایی امری ضروری است. لذا بهینه‌سازی انرژی در واحدهای مختلف پالایشگاه‌های نفت دارای اهمیت بالایی می‌باشد.با داشتن یک مدل جامع از هر فرآیندی، می­توان الگوریتم­های کنترلی و بهینه سازی ر ا برای آن پیاده سازی کرد و شرایط فرایند را به سمت نقاط بهینه سوق داد. هم چنین انواع روش های کنترلی را می­توان ارزیابی کرد و عکس العمل فرآیند را در مقابل آنها بررسی کرد.

گرایش بررسی تکنولوژی های نوین

تکنولوژی­های نوین در زمینه بیوتکنولوژی، مهندسی زیست پزشکی، نانوتکنولوژی و آنالیز کاربرد آنها در صنایع مختلف موضوعات نوین این روزهای رشته مهندسی شیمی می­باشند.

گرایش استفاده از روش­های هوش مصنوعی (شبکه عصبی، منطق فازی و الگوریتم های تکاملی)

پایان نامه های بین رشته ای روز به روز محبوبیت بیشتری در بین محققین و دانشجویان پیدا کرده اند. یکی از انواع پرکاربرد آن، استفاده از روش های هوش مصنوعی در بررسی فرآیندها است. به عنوان مثال می توان به استفاده از روش شبکه عصبی برای مدلسازی فرآیندهای پیچیده، استفاده از روش های مبتنی بر منطق فازی برای مدلسازی و کنترل فرایندها و یا استفاده از الگوریتم های تکاملی برای بهینه سازی فرآیندها را اشاره کرد. نکته مهمی که وجود دارد آن است که به جهت نوآوری ها و قابلیت های متنوعی که در این زمینه وجود دارد، معمولا پایان نامه هایی که در آنها از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده شود، به راحتی تبدیل به مقالات بین المللی و معتبر می شوند.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی هوش مصنوعی

گرایش مدلسازی سینتیکی واکنش ها

راکتور قلب فرآیندهای شیمیایی است. محاسبات مربوط به راکتورها بدون در دست داشتن اطلاعات کافی از واکنشها و سینتیک مربوط به آنها با مشکلات زیادی مواجه می شود. یا در دست داشتن داده های آزمایشگاهی، می توان با طی مراحل مشخصی بهترین مدل سینتیکی را برای واکنش ها از طریق الگوریتمهای ریاضی مختلف بدست آورد.

در حال حاضر تولید سوخت و مواد شیمیایی به طور عمده بر پایه نفت خام قرار دارد ، می دانیم ذخایر متان و زغال سنگ در جهان بسیار بیشتر از نفت خام می باشد تبدیل زغال سنگ و متان به گاز سنتز و سپس تبدیل آن به سوخت و فراورده های شیمیایی ، می تواند برای ذخایر در حال اتمام نفت و قیمت در حال افزایش آن سودمند باشد. تبدیل گاز سنتز به سوختهای مایع و به طورکلی هیدروکربنها یک تکنولوژی شناخته شده است. کاربرد این تکنولوژی در تولید اولفین های سبک از گاز طبیعی ایده بسیار خوبی است. که از نظر موقعیت محلی و اقتصادی بسیار مهم و قابل توجه است.

با توجه به اینکه کشور ما عظیم ترین منابع گازی دنیار را دارا است، تبدیل گاز طبیعی به فراورده های پتروشیمی باعث ایجاد ارزش افزوده در محصولات و افزایش صادرات آن می باشد.

گرایش سنتز نانو کاتالیست ها

کاتالیست باعث کاهش انرژی فعالسازی واکنش شده و در نتیجه باعث افزایش سرعت واکنش می گردد. اصولا علم به دنبال پیداکردن کاتالیستی با فعالیت و راندمان زیاد، مصرف انرژی کم و عمر زیاد، گزینش پذیری کامل، قابلیت جداسازی و ریکاوری از مخلوط واکنش است.

بهترین موسسه انجام پایان نامه مهندسی شیمی

موسسه راسا با کادری متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه­های تهران مفتخر است که بیش از ۷ سال به مشاوره و امور مربوط به انجام پایان نامه مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد و رساله دکتری در گرایش­های مختلف مشغول است. شما دانشجوی عزیز می­توانید با خیالی آسوده تمامی مراحل مربوط به مشاوره و انجام پایان نامه مهندسی شیمی خود را به کارشناسان ما بسپارید. همکاران ما موظف هستند که شما دانشجوی عزیز را از بدو شروع به کار پایان نامه تا پس از انجام فرآیند دفاع به شکلی مطلوب همراهی و همیاری نمایند.

نرم افزارهای کاربردی برای انجام پایان نامه مهندسی شیمی

نرم افزارهای Design Expert, Minitab, SPSS

طراحی فرایند آزمایشات از اساسی ترین مواردی هست که در صنعت به ویژه تحقیقات آزمایشگاهی بحث می شود. بدین جهت، طراحی آماری برای انجام تستهای آزمایشگاهی اهمیت خیلی بالایی دارد که منجر به بهینه کردن زمان، هزینه و نتایج معقول تر و کم کردن تعداد تستها و آزمایش ها می باشد.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی دیزاین

نرم افزارHYSYS

نقطه قوت در نرم افزار Hysys بسته کامل مواد شیمیایی خالص و خاصیتهای آن ها است .همچنین معادلات ترمودینامیکی مختلف و ضرایب اکیتیویته و بسیاری از داده های ترمودینامیکی دیگر در کتابخانه Hysys موجود می باشد که به کمک آن ها می توان بسیاری از سیستم های ایده‌آل، شبه ایده‌آل و غیر ایده‌آل با فشار های بالا را به راحتی و با دقت بالا شبیه سازی کرد. با استفاده از این نرم افزار میتوان فرایندهای پتروشیمی، سیستم های جداساز دوفاز و سه فازی، برج های تقطیر و راکتور ها را شبیه سازی نمود.

نرم افزار ASPEN PLUS

برای شبیه سازی برخی فرایند ها که در آنها از مواد جامد و یا محلول های الکترولیتی وجود دارد را با می اوان با این نرم افزار با توجه به نقطه قوت نرم افزار Aspen Plus نسبت به سایر نرم افزارهای شبیه سازی، بانک اطلاعاتی قوی این نرم افزار در زمینه خواص فیزیکی و شیمیایی جامدات، مایعات و گازها می باشد، را انجام داد. از این نرم افزار حتی میتوان برای واحد های تولیدی پلیمر میباشند استفاده نمود که این امر باعث بیشتر نمایان شدن این نرم افزار تلقی نمود. نرم افزار اسپن پلاس دارای بسته های ترمودینامیکی جامع و کامل می باشد که خواص مواد و ویژگی های فرآیند را با دقت بالایی پیش بینی می کند. بطور کلی مزیت این نرم افزار نسبت به هایسیس داشتن بانک اطلاعات قویتر و برای گستره بیشتری از مواد استفاده نمود.

با استفاده از این نرم افزار نیز میتوان اکثریت واحدهای فرایندی را شبیه سازی کرد.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی نرم افزاری

انجام پایان نامه مهندسی شیمی با Promax: شبیه سازی، بهینه سازی و کنترل فرآیندها

این نرم افزار یکی از نرم افزار های تجاری مناسب برای شبیه سازی واحد های شیرین سازی است. از این نرم افزار میتوان برای شبیه سازی واحد های بازیابی گوگرد، جزیئات کامل از شیرین سازی گاز طبیعی با حلال های مختلف را ارزیابی و شبیه سازی نمود.

نرم افزار MATLAB: کدنویسی با انواع کاربردهای مختلف

نرم افزار متلب یک زبان برنامه نویسی است که در درجه اول برای حل محاسبات عددی و رسم داده استفاده میشود. برای مهندسی شیمی کاربردهای این نرم افزار بسیار است. از کنترل فرایند گرفته تا محاسبات فرایندی و شبیه سازی،مدل سازی و بهینه سازی. برای مثال برای تحلیل رفتار یک راکتور شیمیایی با واکنش های موازی و سری مختلف، میتوان بعد از مدلسازی و بدست آموردن معادلات مربوطه، از این نرم افزار برای حل عددی آنها استفاده و رفتار راکتور را در شرایط مختلف براحتی ارزیابی کرد.

نرم افزار Fluent and Gambit

نرم افزار فلوئنت توانایی مدلسازی جریان های دو و سه بعدی را دارد. نرم افزار fluent بر اساس روش حجم محدود که روشی قدرتمند و مفید در روش های حل دینامیک سیالات محاسباتی می باشد، طراحی شده است. نرم افزاری چند قابلیته برای مدل کردن جریان سیالات، مبحث انتقال حرارت و واکنشهای شیمیایی است. از این نرم افزار میتوان در فرایندهای فرایندی همچون: اختلاط در مخازن مختلف، جداسازی در سیکلون‌ها و جریان‌های چندفازی در بسترهای سیالی و راکتورهای گازسازی استفاده نمود. با توجه به محیط مناسب نرم افزار جهت تعریف مساله و تعریف شرایط مرزی گوناگون، حل مسائل پیچیده به کمک این نرم افزار به آسانی قابل حل می باشد.

نرم افزار Comsol

در مهندسی شیمی از کامسول می توان برای انجام کد نویسی های پیچیده، بسیاری از معادلات حرارتی، سیالاتی و جرم را در مدلسازی های مختلف شبیه سازی و حل کرد.

همچنین موسسه راسا از سایر نرم افزارهای رایج زیر آماده مشاوره به شما دانشجویان گرامی می باشد:

 • Pro ||
 • Open Foam
 • Gams
 • Aspen Polymer

به طور کلی موسسه راسا در زمینه های زیر آماده مشاوره و آموزش برای پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی می باشد:

 • انجام پروژه اسپن هایسیس Aspen Hysys
 • انجام پروژه اسپن هایسیس Pro II برای شبیه سازی فرایند
 • انجام پروژه متلب Matlab
 • انجام پروژه فلوئنت Fluent
 • انجام پروژه کامسول COMSOL
 • انجام پروژه انسیس Ansys
 • انجام پروژه برنامه نویسی
 • انجام پروژه aspen plus برای شبیه سازی و طرّاحی فرایند
 • انجام پروژه aspen bjac برای شبیه سازی و طرّاحی مبدل
 • انجام پروژه aspen HTFS برای طرّاحی مبدل
 • انجام پروژه aspen polymer برای شبیه سازی واکنش های پلیمری
 • انجام پروژه aspen adsim برای شبیه سازی جذب سطحی
 • انجام پروژه aspen dynamic برای شبیه سازی فرایندهای پویا (دینامیک )
 • انجام پروژه aspen Icarus برای براورد اقتصادی فرایندهای شیمیایی
 • انجام پروژه hysys dynamic برای شبیه سازی فرایندهای پویا
 • انجام پروژه pipesys برای شبیه سازی خطوط لوله
 • انجام پروژه chemcad برای شبیه سازی فرایندهای شیمیایی
 • انجام پروژه FluidFlow
 • انجام پروژه متمتیکا
 • انجام پروژه میپل Maple) ) برای انجام پایان نامه و سایر نرم افزار های مهندسی شیمی

پایگاه های معتبر مقالات برای انجام پایان نامه مهندسی شیمی

مهمترین پایگاه های مقالات مهندسی شیمی بر اساس اثر بخش بودن، سطح مقالات و تعداد ارجاعات به صورت زیر دسته بندی میشود:

Taylor and Francis: این پایگاه متعلق به علوم مهندسی است که مقالات چاپ شده آن در ارتباط با مهندسی شیمی از کارایی خوبی برخوردار است.

Science Direct: پایگاه الزویر نیز یکی از دیگر از مفیدترین منابع مقاله به حساب می آید که حوزه های مختلف علوم مهندسی، پایه، انسانی و پزشکی را شامل می شود.
ACS: این پایگاه دارای مقالات بسیار با کیفیتی در زمینه رشته مهندسی شیمی و شیمی است.
Springer: این پایگاه نیز همچون الزویر تمامی زمینه های علم را شامل می شود مقالات با کیفیتی در زمینه ی مهندسی شیمی در آن به چاپ می رسد.

نحوه انجام پایان نامه مهندسی شیمی

انجام پایان نامه مهندسی شیمی در پنج فصل نگارش می شود:

 • کلیات پایان نامه
 • مروری بر مطالعات پیشین
 • روش تحقیق
 • نتایج و بحث
 • نتیجه گیری و پیشنهادات

۱- کلیات پایان نامه

این فصل از پایان نامه، حالت توسعه یافته پروپوزال نگارش شده است. هدف از این فصل، شرح مختصر موضوع تحقیق و اهمیت آن با اشاره‌ای کوتاه به روش و مراحل تحقیق است.

۲- مروری بر مطالعات پیشین

هدف از این فصل که با عنوان «مروری بر ادبیات»، «مروری بر منابع» و یا «مروری بر پیشینه تحقیق» معرفی می‌شود، مرور و دسته بندی نتایج تحقیقات سایر پژوهشگران در داخل و خارج کشور به منظور شناسایی چالشهای تحقیقاتی است.

۳- روش تحقیق

این فصل دربرگیرنده ی عناوین زیر است:

 • مقدمه
 • علت انتخاب روش
 • تشریح کامل روش تحقیق

در زیر به تعدادی از روش‌های تحقیق اشاره شده است:

روش تحقیق آزمایشگاهی‌

شرح دقیق فرایند کارهای آزمایشگاهی شامل مواد خام و پروسه آماده کردن نمونه‌ ها، توضیح روش آزمایش‌ها شامل آماده سازی آزمایش‌ها و دستگاه‌های استفاده شده و چگونگی کالیبراسیون، توصیف دستگاه ساخته شده (در صورت ساخت) و ارائه‌ی روش صحت سنجی.

روش تحقیق آماری

تشریح ابزار جمع آوری داده ها اعم از کیفی یا کمی ، سایز نمونه‌ها، روش نمونه گیری، توضیح مبانی نظری روشهای آماری و ارائه‌ی روش صحت سنجی.

روش تحقیق نرم‌افزارنویسی

توضیح کدنویسی انجام شده و ارائه‌ی روش صحت سنجی.

روش تحقیق مطالعه‌ی موردی

تشریح مکان و عنوان بررسی، دلیل انتخاب مورد و مولفه هایی که تحت مطالعه واقع شده اند، و ارائه روش صحت سنجی.

روش تحقیق تحلیلی یا مدلسازی

توصیف کامل مبانی و تحلیل مدل و ارائه‌ی روش صحت سنجی.

روش تحقیق میدانی

نحوه دستیابی به دیتاهای میدانی و نحوه جمع آوری.

۴-نتایج و بحث

 • ارائه دیتاها، نتایج و تفسیر و تحلیل در فصل چهارم پایان نامه مطرح می‌شود.
 • تطابق یا عدم انطباق بین نتایج پایان نامه با نتایج سایر پژوهشگران به همراه ارائه تفسیر و دلایل بایستی مورد بررسی قرارد گیرد.
 • تفسیر و تحلیل نتایج بصورت حدسی غلط بوده و حتما باید براساس نتایج عملی یافته شده از پایان نامه و یا ارجاع به تحقیقات پژوهشگران دیگر باشد.
 • در ارائه نتایج بهتر است از ترکیبی نمودار، شکل و جداول استفاده گردد.

۵- نتیجه گیری و ارایه پیشنهادات

 • فصل آخر هر پایان نامه خلاصه ای نتایج پایان نامه می باشد.
 • در ابتدا این فصل ابتدا بایستی یک مقدمه کلی که دربرگیرنده مراحل انجام پایان نامه می باشد ذکر گردد.
 • در ادامه می بایست خلاصه نتایج اشاره گردد.
 • در انتهای کار پیشنهادات آتی مطرح شود

در صورت تمایل دانشجو، پاورپوینت با قالب مرتبط با موضوع پایان نامه برای ارائه آن انجام می شود.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی دارید با تکمیل فرم زیر تیم راسا در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

با ما در واتساپ در تماس باشید