مرکز مشاوره و راهنمایی انجام پایان نامه و سمینار

نحوه سرچ مقاله در Google scholar

در این نوشتار از سایت راسا به بررسی گوگل اسکولار، نحوه سرچ مقاله در Google scholar ، نحوه دانلود مقاله و بقیه موارد در این رابطه می پردازیم:

مقدمه

موتور سرچ گوگل اسکولار (Google scholar) این شرایط را برای محققان دانشگاهی و دانشجویان فراهم کرده است تا با وارد کردن کلمات کلیدی، عنوان، نام نویسنده و… به مقالات موردنظر خود دست پیدا کنند. اما باید سرچ و دانلود رایگان مقاله از گوگل اسکولار را به درستی بلد باشید. تنها نکته در این مورد این است که برای سرچ در گوگل اسکولار معمولا در زمینه مقالات فارسی، نتایج دلخواهی بدست نمی‌آید و این از نقاط ضعف این پایگاه است.

گوگل اسکولار

گوگل اسکولار یا گوگل اسکالر بهترین موتور جستجوی رایگان منابع علمی است. دانشجویان و پژوهشگران در بسیاری از مواقع برای یافتن مدارک علمی مرتبط با رشته تحصیلی و یا زمینه پژوهشی خود به مشکل برمی‌خورند و سعی می‌کنند تا بهترین منابع را پیدا کنند. گوگل اسکولار (scholar.google.com) یکی از ساده‌ترین راه‌های جستجو و دسترسی به مقالات علمی است. گوگل اسکالر رایج‌ترین موتور کاوش ویژه بسیاری از مدارک علمی مانند مقالات ژورنال‌ها و همایش‌ها، دانلود کتاب، رساله‌ها و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، چکیده‌ها، متون قضایی و حقوقی و منابع علمی دیگر است. در این مقاله، با گوگل اسکولار بیشتر آشنا خواهیم شد و به بررسی نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

تعداد مدارک تحت پوشش Google scholar

هرچند تاکنون، کمپانی گوگل گزارشی رسمی مبنی بر آمار دقیق منابع علمی قابل‌دسترس در گوگل اسکولار را عرضه نکرده اما بر اساس گزارش‌های غیررسمی، این موتور جستجو در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۱۶۰ میلیون مدرک علمی را در برمی‌گرفت. بیشترین منابعی که در این موتور جستجو وجود دارد شامل مقاله‌ها و کتاب‌های علمی است؛ هرچند در موارد اندکی برخی پایان‌نامه‌ها و گزارشات علمی نیز در دسترس هستند. منابع جستجو شونده از وبگاه‌های ناشران آکادمیک، دانشگاه‌ها، جوامع و انجمن‌های علمی، آرشیوها، مخازن سازمانی آنلاین، و دیگر سایت‌ها و دیتابیس‌های علمی پژوهشی می‌باشند. مدارک علمی موجود در زمینه‌های گوناگون دانشگاهی از فیزیک و پزشکی گرفته تا علوم کامپیوتر و اقتصاد در زمره جستجوی این ابزار رایگان قرار می‌گیرند.

پروفایل عمومی نویسندگان در گوگل اسکالر

از طریق ایجاد پروفایل عمومی امکان مشاهده مشخصات هر نویسنده در نتایج جستجوی گوگل اسکالر وجود دارد. رزومه علمی و آموزشی و همچنین همه پژوهش‌های آن نویسنده، همه به‌وسیله این صفحه شخصی قابل جستجو و مشاهده است. از همه مهم‌تر اینکه حتی اگر محققی چندین مقاله نوشته باشد و اسمش با نویسندگان دیگر مشابه باشد، باز هم به‌آسانی می‌توان اثرش را پیدا کرد. با استفاده از گوگل اسکولار، می‌توان مقالات مرتبط با هم را نیز به مطلب افزود. هنگامی‌که یک ارجاع جدید به اثر فرد در وب صورت گیرد، شمار ارجاعات به آن مقاله به‌صورت اتوماتیک آپدیت می‌شود.

با در اختیار داشتن این پروفایل عمومی در گوگل اسکولار، «مقالات منتشرشده توسط پژوهشگر»، «تعداد استنادهای دریافتی هر پژوهشگر به تفکیک سال‌های مختلف و هر یک از مقالات»، «شاخص‌های h-index و i10-index پژوهشگر»، «همکاران پژوهشی پژوهشگر» قابل مشاهده بوده و امکان «دنبال کردن فعالیت‌های پژوهشگر» و همچنین «ایجاد کتابخانه شخصی» فراهم می‌گردد.

Google scholar

جایگزین‌های گوگل اسکالر چه ابزارهایی هستند

گوگل اسکولار پرکاربردترین موتور جستجوی دانشگاهی است، اما تنها موتور جستجو نیست. موتور جستجوی مایکروسافت آکادمیک (Microsoft Academic) یکی از گزینه‌ها است که بعد از راه‌اندازی دوباره در سال ۲۰۱۵ نزدیک‌ترین رقیب محسوب می‌شود.

جدیدترین این موتورهای جستجو سمانتیک اسکولار (Semantic Scholar) است که توسط مؤسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی هوش مصنوعی آلن توسعه یافته است. در حال حاضر مجموعه نوشته‌های آن شامل حدود ۴۰ میلیون استناد در کامپیوتر می‌شود.

نسخه‌های مختص کشورهای مختلف گوگل اسکالر

 • scholar.google.fr: Sur les épaules d’un géant به زبان فرانسه
 • scholar.google.es (Google Académico): A hombros de gigantes به زبان اسپانیایی
 • scholar.google.pt (Google Académico): Sobre os ombros de gigantes به زبان پرتغالی
 • scholar.google.de: Auf den Schultern von Riesen به زبان آلمانی

رتبه‌بندی مدارک در گوگل اسکالر

گوگل اسکولار مدارک علمی را بر اساس روشی که پژوهشگران جستجو می‌کنند، وزن علمی، مکان انتشار، نویسنده مدارک و همچنین میزان ارجاعات و استناداتی که به آن‌ها شده است رتبه‌بندی می‌کند. ایبوک رالی بهترین سایت خرید کتاب الکترونیکی از آمازون است.

ارجاعات گوگل اسکالر

ارجاعات و یا همان استنادات (Citation) گوگل اسکولار، راهی آسان در اختیار محققان قرار می‌دهد تا ارجاعاتی که به پژوهش‌های آن‌ها می‌شود را شناسایی نمایند. بدین‌صورت به‌آسانی می‌توان فهمید که چه کسانی به آثار علمی هر نویسنده ارجاع می‌دهند و با کمک نمودار ارجاعات، شاخص‌های مختلف ارجاع را محاسبه کرد.

شاخص‌های گوگل اسکالر

شاخص‌های گوگل اسکالر، راهی ساده برای پژوهشگران فراهم می‌کند تا به تأثیر مقالات و دیگر آثار علمی خود در جوامع علمی پی ببرند. نویسندگان با بررسی اینکه ناشرین به چه نوع مقالاتی ارجاع می‌دهند، بهتر می‌توانند تصمیم‌گیری کنند که آثار خود را برای انتشار به کدام‌یک از ناشرین بفرستند. شاخص‌های گوگل اسکولار در حال حاضر مقالات منتشرشده بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ را پوشش می‌دهد.

نحوه سرچ مقاله در Google scholar :

در ابتدا از این آدرس وارد صفحه گوگل اسکولار شوید: scholar.google.com

گوگل اسکولار

در باکس مربوط به جستجو، کلیدواژه مورد نظر خود را سرچ کنید.

توجه داشته باشید که در نحوه سرچ مقاله از Google scholar :

 • بزرگ و کوچک بودن حروف کلیدواژه‌ها تاثیری ندارد.
 • در google scholar کلیدواژه‌های جستجو با عملگر and با هم ادغام می‌شوند. اما اگر بین دو کلیدواژه علامتی هم نگذارید به صورت خودبخودی آن دو را همراه هم جستجو می کند. در صفحه بعدی که در تصویر زیر می بینید، نتایج جستجو نشان داده می شود.

گوگل اسکولار

 • یکی از مواردی که نمایش داده شده  Cited by است که نشان می‌دهد چند بار به آن مقاله استناد شده است.  هرچه این عدد بزرگتر باشد نشان دهنده اعتبار بیشتر آن مقاله و استنادات بیشتر به آن است.
 • یکی دیگر از مواردی که در شکل نشان داده شده، related article است. که مقالات مشابه و مرتبط با موضوع جستجوشده را نمایش می‌دهد.
 • در نحوه سرچ مقاله در گوگل اسکولار اگر در صفحه سرچ google scholar روی کلمه “cite” که در پایین مقاله نشان داده شده کلیک کنید. الگوهای مختلف نمایش آن مقاله برای استفاده در رفرنس نویسی با style های مختلف مانند هاروارد و ونکوور را نشان می دهد.
 • در سمت راست هر مقاله نمایش داده شده، لینک به متن کامل یا فول تکست آن مقاله قرار گرفته است که در اکثر موارد به صورت رایگان و PDF قرار داده شده است. دانلود رایگان مقاله از گوگل اسکولار در اکثر موارد به راحتی قابل انجام است و نیاز به کار خاص دیگری ندارد.

مزایای سرچ مقاله در Google scholar شامل موارد زیر است:

 • امکان جستجوی ساده و پیشرفته به صورتی بسیار آسان فراهم است. سرچ مقاله در گوگل اسکولار بین همه منابع علمی اعم از مقاله، کتاب، کنفرانس ها، اختراعات و…صورت می گیرد.
 • امکان یافتن متن کامل اسناد علمی در فضای وب وجود دارد.
 • گوگل اسکولار آخرین و به روزترین مقالات در زمینه موردنظر را پیدا کرده و نمایش می دهد.
 • امکان مشاهده هر مقاله به زبان‌های مختلف در google scholar وجود دارد.
 • همچنین امکان مرتب کردن جستجوی مقالات بر اساس سال انتشار هست.
 • با سرچ مقاله در گوگل اسکولار شما می توانید رفرنس‌ مقالات را هم ببینید و جستجو را بر مبنای آن‌ها ادامه دهید.
 • امکان مشاهده تعداد استنادات یا ارجاعات به هرمقاله در گوگل اسکالر وجود دارد.
 • در هنگام نحوه سرچ مقاله از گوگل اسکالر، نسخه های مختلف موجود از یک مقاله نمایش داده می شود.

جستجوی پیشرفته در google scholar

فارق از توانایی بالا و قدرت سرچ گوگل، با امکان جستجوی پیشرفته گوگل اسکولار به شکل تخصصی‌تر و پیشرفته‌تری می‌توان نتایج موردنظر را پیدا کرد. با باز کردن منوی همبرگری در بالا، سمت چپ می‌توان به جست‌وجوی پیشرفته (Advanced search) دسترسی پیدا کرد. با انتخاب این گزینه، صفحه‌ای مانند زیر را مشاهده خواهید کرد که فیلدهای آن در ادامه توضیح داده می‌شود. این فیلدها را می‌توان با استفاده از کاراکترهای مشخصی نیز به صورت دستی اعمال کرد.

گوگل اسکولار

with all of the words (AND): کلمات نوشته‌شده در این فیلد، در سراسر متن جست‌وجو می‌شود. در حقیقت این فیلد، کارایی یکسانی با جست‌وجوی ساده دارد. کاراکتر دستی این مورد، عبارت بولی (AND) است.

with the exact phrase (“”): عبارات واردشده در این فیلد، عیناً جست‌وجو می‌گردد. کاراکتر دستی این ویژگی، کوتیشن است.

with at least one of the words (OR): حداقل یکی از این کلمات باید داخل متن وجود داشته باشد تا در نتایج جستجو ظاهر شود. کاراکتر دستی این مورد، عبارت بولی OR است.

without the words (-): با وارد کردن عبارت در این فیلد، نتایجی جستجو می‌شوند که این کلمات در آنها وجود ندارد. کاراکتر دستی این ویژگی، خط تیره است.

where my words occur (allintitle:): در اینجا انتخاب می‌کنید که کلمات واردشده، در تمام متن مقاله (anywhere in the article) یا فقط در عنوان آن (in the title of the article) جستجو شوند. با وارد کردن عبارت allintitle:، کلمه مانند حالت دوم در بین عناوین جست‌وجو می‌شود.

Return articles authored by (author:): اگر مقاله‌های مولفی مشخص را می‌خواهید یا سایتیشن مقاله‌ای را در اختیار دارید، با وارد کردن آن در این فیلد، نتایج خود را محدود به مواد منتشره مولف مذکور می‌کنید. وارد کردن عبارت author: پیش از کلمه، همین نتیجه را در پی دارد.

Return articles published in (source:): این گزینه، مشابه فیلد قبلی است، اما نتایج را به انتشارات مدنظر محدود می‌کند. عبارت source: پیش از کلمه کلیدی، نتیجه‌ای برابر با این فیلد برای شما ارائه خواهد کرد.

Return articles dated between: کارکرد این فیلد دقیقاً با بازه زمانی در جست‌وجوی پایه یکسان می‌باشد.

نحوه سرچ مقاله با کلیدواژه

کلیدواژه‌ها یا کلمات کلیدی اصلی‌ترین داده‌ی ما برای یافتن نتایج و دسترسی به منابع مورد نیازمان می‌باشند. بطورکلی، نحوه جستجو در گوگل اسکولار، فارق از امکانات فنی اسکالر و سایر ترفندها، به نحوه استفاده از کلیدواژه‎‌ها بستگی دارد. مواردی همچون انتخاب کلید واژه مناسب بر اساس نیاز و اصول زبان شناختی، ترکیب کلیدواژه با سایر کلمات، ریفایند کلیدواژه در زمان‌های موردنیاز، استفاده از کلمات کلیدی مترادف و… از اصولی است که برای دست یافتن به نتایج دلخواه باید رعایت شوند.
در زمان سرچ با کلیدواژه نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا در زمان خود صرفه جویی کرده و جستجوی مفیدتری داشته باشید:

 • به جای عبارت و جمله مشخص، کلمات کلیدی مورد نظر را سرچ کنید
  به عنوان مثال به جای سرچ جمله”تکنولوژی خانه های هوشمند چیست”، کلمات کلیدی مرتبط در این زمینه را همچون خانه هوشمند، هوشمندسازی ساختمان، تکنولوژی iot و… را سرچ کنید.
 • از علامت نقل قول برای تطابق دقیق استفاده کنید
  اگر عبارت موردنظر را داخل نقل قول بگذارید، دقیقاً چیزی را که در عنوان و متن اصلی سند به دنبالش هستید، پیدا می‌کنید. بدون علامت‌های نقل قول، گوگل اسکالر هر کلمه را جداگانه در نظر می‌گیرد. این یعنی، اگر عبارت خودروهای هوشمند را جستجو کنید، این کلمه‌ها لزوماً در کنار هم ظاهر نخواهند شد. کلمه‌های گروهی و عبارات دقیق باید درون علامت‌های نقل قول قرار گیرند.
 • برای جستجوی اسنادعلمی منتشر شده در زمان خاص، تاریخ را سرچ کنید
  سال موردنظر خود را در کنار کلیدواژه سرچ کنید تا نتایج متناسب با تاریخ مدنظر شما جستجو شوند.
 •  عملگرهای منطقی استفاده کنید
  با استفاده از عملگرهای منطقی می‌توانید جستجو با کلیدواژه‌های خود را بهبود دهید.
  – با عملگر AND، هر دوی کلمه‌ها یا عبارات طرفین این عملگر باید در نتایج وجود داشته باشند.
  – عملگر NOT را می‌توان قبل از کلمه یا عبارتی گذاشت که می‌خواهید در نتایج لحاظ نشوند.
  – عملگر OR به هر دو کلمه یا عبارت طرفین این عملگر اهمیتی یکسان می‌دهد و هر یک از این کلمات یا عبارات می‌توانند در نتایج ظاهر شوند.

ترفندهای مهم و کاربردی برای جستجو در Google scholar

 • با وارد کردن نام نویسنده می‌توانید سرچ بهتر و سریعتری در Google scholar داشته باشید.
 • از کاراکتر ~ قبل از کلید واژه‌ها استفاده کنید تا جست‌وجو برای کلمات مترادف هم انجام شود.
 • از کاراکتر قبل و بعد از عبارت جستجو استفاده نمایید تا منابعی که کل عبارت را دارند، نمایش داده شود.
 • می‌توانید از OR بین کلید واژه‌های جست و جو استفاده نمایید تا منابعی که حداقل یکی از کلمات را دارند، نمایش داده شوند.
 • قبل از جست و جوی کلمات در صورت استفاده از ، منابعی که شامل عبارت مربوطه نباشند، به شما نمایش داده می‌شود. همچنین با گذاشتن + قبل از کلمه سرچ شده، منابع دارای عبارت مربوطه به شما نمایش داده می‌شود.

آشنایی با قسمت‌های مختلف فرمت جستجوها

در گوگل اسکولار، بعد از این که در مورد عبارتی سرچ کردید، علاوه بر معرفی مقاله با عبارت‌ها و علائم مختلفی نیز برخورد می‌کنید که در این قسمت به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 1. متن سبز رنگ که در زیر عناوین اصلی نوشته شده، مشخص کننده نام نویسنده‌، محل نشر، سال نشر و ناشر است.
 2. cited by 213: با کلیک بر روی این گزینه امکان مشاهده تمامی منابعی که منبع مربوطه را استفاده کرده‌اند، وجود دارد.
 3.  Related article منابع مرتبط با منبع را نشان می‌دهد.
 4.  All 4 versions ویرایش‌های مختلف از منبع مربوطه را نشان می‌دهد.

نمایش نتایج جدیدتر در Google scholar

نتایج جستجو، اغلب بر اساس مرتبط بودن به یکدیگر نشان داده می‌شوند. برای یافتن مقالات جدیدتر می‌توانید روش‌های زیر را انجام دهید.

 • از منوی سمت چپ، بر روی since year کلیک کرده تا مقالات مربوط به یک بازه زمانی خاص، نمایش داده شود.
 • روی Sort by date کلیک کنید تا جدیدترین مقالات را بیابید و نتایج جست‌وجو به ترتیب زمانی به شما نشان داده شود.
 • اگر بر روی Create Alert کلیک کنید، نتایج جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

گوگل اسکولار

راهنمای دانلود رایگان مقاله از Google scholar

در زیر هر کدام از این نتایج، دو اصطلاح Cited by و Related Articles وجود دارد که حاوی اطلاعاتی ارزشمند هستند. عددی که در مقابل Cited by نوشته شده، نشان دهنده اعتبار آن لینک است. چون این عدد تعداد دفعاتی را نشان می‌دهد که به این مقاله استناد شده است. پس هر چقدر که عدد نوشته شده برای آن بزرگتر باشد، اعتبار مقاله یا سند علمی بیشتر خواهد بود‌. عبارت Related Articles هم برای نشان دادن تعداد مقالات مرتبط با موضوع سرچ شده است. پس هر چقدر که عدد مرتبط به آن بزرگتر باشد، می‌توان نتیجه گرفت که این مقاله منبع مناسبی برای نوشتن پایان نامه جدید است.

در سمت راست هر مقاله، گزینه ای وجود دارد که لینک مربوط به متن کامل را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در اکثر موارد این گزینه به صورت رایگان بوده و می‌توان مقاله را با فرمت PDF دانلود کرد. پس برای دانلود مقاله از گوگل اسکولار، حتما لازم نیست که کار خاصی انجام دهید. البته دانلود تمامی مقالات نیز به همین راحتی نیست! چون امکان دسترسی کاربران ایرانی به برخی از منابع و مقالات علمی وجود ندارد. یا حتما باید در سایت یا مجله ناشر مقاله عضو شوید تا اجازه دانلود فایل پی دی اف آن برای شما صادر شود. مشکل دیگری که در این بین وجود دارد، محدود بودن منابع فارسی گوگل اسکالر است. یعنی اگر قصد سرچ کردن کلید واژه های خود به زبان فارسی را دارید، با تعداد محدودی از منابع علمی و امکانات مواجه خواهید شد.

سخن آخر

هرچند که برای گوگل اسکولار یا اسکالر جایگزین‌های تقریبا خوب و کاملی وجود دارد، اما به دلیل رایگان بودن تمامی خدمات گوگل اسکالر، این بستر به یکی از مهم‌ترین بسترها برای دانشجویان و محققان تبدیل شده است. به خصوص در کشورهایی که امکان پرداخت هزینه‌های دلاری ندارند. در این مقاله از سایت راسا سعی شد تا تکنیک‌ها و ترفندهای جستجو در گوگل اسکالر را بررسی کنیم تا راحت‌تر بتوانیم مقاله‌های مناسب را پیدا کنیم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

با ما در واتساپ در تماس باشید